Petek Temizleme Hizmeti

Petek Temizleme

Petek temizliği peteklerde biriken kirliliklerin ve içesinde oluşan kurumların özel petek temizleme makinası ve kimyasallar kullanarak kalorifer tesisatından atılması işlemine denir. Zamanla oluşan peteklerin iç yüzeylerinde çamur, kireç, balçık ve korozyon artıkları birikerek ısınma veriminin düşmesine  ve bunun sonucunda da faturaların yükselmesine neden olur.

Petek temizliği peteklerde biriken kirliliklerin ve içesinde oluşan kurumların özel petek temizleme makinası ve kimyasallar kullanarak kalorifer tesisatından atılması işlemine denir.

Kolay ve Pratik Bir Şekilde Evde Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

 • Yapılması gereken ilk iş; kombiyi kapatın.
 • Tesisat içindeki suyu tamamen boşaltmanız/tahliye etmeniz gerekir. Bunun için banyolarda tahliye valfleri bulunur. Şayet tahliye valfleri yok ise radyatörlerde bulunan purjör vanasından kalorifer peteklerindeki suyu alabilirsiniz.
 • Tesisat içindeki su tamamen tahliye edildikten sonra, kombi peteklerinin rekorlarını açarak boru ile olan bağlantısını ayırın.
 • Radyatörleri bulunduğu yerden sökerek yıkama işini yapacağınız yere taşıyın.
 • Hortum kullanarak kalorifer peteklerinin içine tazyikli su gönderin.
 • Temiz su gelinceye  kadar bu işlemi sürdürün.
 • Temiz su peteklerden geldikten sonra peteği tekrar yerine monte edin.
 • Bu tazyikl su ile yıkama işlemini bütün radyatörler için teker teker yapmalısınız.
 • İşlem sona erdikten sonra kombinin altında bulunan su takviye valfini açarak kombiye su verin.
 • Bütün kalorifer peteklerini tek tek dolaşarak peteklerin havasını almanız gerekiyor.
 • Bu işlemleri yaptıktan sonra kalorifer bağlantıları kontrol edip ardından kombinizi çalıştırabilirsiniz.

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

 • Düz uçlu bir tornavida ile peteğin üst kısmında yer alan purjor kısmının saat yönünde çevrin.
 • Sıcak su gelene kadar içeride bulunan havayı boşaltılmasını sağlayın.
 • Su gelmeye başladığında purjör tapasını tekrar yerine takın.
 • Bu anlatılanlar sadece yeni tip peteklerde geçerlidir. Eski tip olan peteklerde ise bu işlemi yapmak için vana bağlantı rekorlarını tornavida ile gevşeterek alt ve üst kısımlardan hava çıkışını sağlayabilirsiniz.
 • Peteklerinizde hava olduğunu tespit etmek için peteğin üst kısmınlarında herhangi bir yerinde soğukluk olup olmadığını kontrol edin. Üst sol kenarı sıcakken sağ kenarı soğuksa ya da tam tersi bir durum söz konusuysa o petekte hava olduğunu gösterir.
 • Peteklerin havası kombi çaşırken alınmalıdır. Ama bu işlem yapılırken kombiye sürekli su takviye etmek gerekebilir.
 • Havanın aniden boşaltılması için purjörün tam açılması durumunda kombi kendisini kapatabilir veya kombi kendisini arıza moduna alabilir. Arıza konumu çok önemli bir husus değildir. Kombiyi  kapatıp açtığınızda bu durum düzelir.

Kalorifer Petek Temizliği Kaç Yılda Bir Yapılır?

Petek Temizliği Kaç Yılda Bir Yapılır bunun yanıtı kullanıma bağlı olmakla birlikte genellikle iki yılda bir yapılması tavsiye edilmektedir. Bu aralıklarla peteklerin temizlenmesi halinde ısınma sorunları yaşanmaz. Kombi daha iyi bir şekilde çalışır ve sizlere daha uzun süre daha hizmet eder.

Petek Temizliği Kaç Yılda Bir Yapılır bunun yanıtı kullanıma bağlı olmakla birlikte genellikle iki yılda bir yapılması tavsiye edilmektedir. Bu aralıklarla peteklerin temizlenmesi halinde ısınma sorunları yaşanmaz. Kombi daha iyi bir şekilde çalışır ve sizlere daha uzun süre daha hizmet eder.

Petek Temizleme Ne Zaman Yapılır?

 • Peteğin valfinden su kaçırdığını ve bu sızan suyun paslı olduğunu görüyorsanız,
 • Eşit şartlarda olmanıza rağmen diğer komşularınızdan çok daha fazla fatura ödemekteyseniz,
 • Peteklerde kısmi ya da geç ısınma sorunlarınız varsa,
 • Kombiden her hangi bir beklenmeyen sesler geliyor ve arıza veriyorsa,
 • Kombi bakımlarını yaptırmanıza rağmen halen ısınmakta yeterince verim alamıyorsanız,
 • Kombi filtresini çıkardığınızda toz ve çamurla karşılaşmaktaysanız,

Petek temizleme zamanı gelmiş demektir.

İlaçsız Makinesiz Petek Temizleme gerçek anlamda petek temizliği yapılmasını sağlamamaktadır. Makine kullanmadan petek temizleme işe yarar mı, kalorifer peteğinin iç temizliği, ilaçlı petek temizliği zararlı mı soruları ile sıkça karşılaşmaktayız. Peteklerin temizlenmesi için mutlaka petek temizleme makinesi ve petek temizlemeye uygun petek temizleme kimyasalı olan bir ilaç kullanılması gerekir.

Bir çok kişi petekler temizlendiğinde kalorifer veya peteğin delindiğini ve zarar gördüğünü peteklerin içerisindeki yağlı suyun tahliye edildiğinde peteklerin hasar göreceğini belirtmektedir. Petek temizleme yalanı olarak lanse edilen ve internet arama sonuçlarında insanların karşısına çıkan bu soru işaretini sizlere şu şekilde anlatmak istiyoruz: Alanında uzman Profesyonel firmalar petek temizleme işi için özel olarak kullanılan yıkama makinaları ile hizmet verdiğinden en iyi sonucu elde ederler. Petek temizleme yalanı sözlerinin tam bir fiyasko olması zaten petek temizleme makinasının meydana çıkması üzerinden doğrulanmış ve kanıtlanmıştır. Yanlış beyanlarda bulunarak ve insanlarımızı yanıltarak doğru gerçekleri saklayan insanlar dolandırıcı ya da cihazı olmayan sıradan hizmet veren firmalardır. Bunu bilmenizi isteriz.

Şayet yaşadığınız bölge bir kent merkezi ya da şehir değil ise ve profesyonel petek temizleme firmaları yok ise ısınmayan peteklerinizi yukarıda belirttiğimiz gibi kendi yönteminiz ile evde temizleyebilirsiniz. Bu temizleme yöntemi makine ve kimyasal ile yapılan petek temizleme yöntemi kadar etkili sonuç  vermez lakin zor durumlarda hiç temizlememekten çok daha iyidir.
Bizimle irtibat kurarak petek temizleme servisi hakkında sizleri detaylı olarak bilgilendirelim. Petek temizliği fiyatları hakkında ücreti hesaplayarak sizleri önceden bilgilendirelim.  Ankarada petek temizliği fiyatları konusunda biz öncelikle sizerin bütçesini düşünürken, en son model petek temizleme makinası ile peteklerinizin temizliğini en iyi şekilde yaparak ve en uygun fiyatlar ile siz değerli müşterilerimize hizmet veriyoruz.


Sosyal Medyada Paylaş