Kombi Tamiri Kombi Arızaları

Kombide Oluşabilecek Çeşitli Arıza Türleri Nelerdir?

Düzenli kombi bakımı, muhtemel arızaları önleyebilir. Bu nedenle kombi bakimi arıza gidermenin ilk basamağıdır.

 • Kombi hiç çalışmıyor.
 • Kombi çalışıyor arızaya geçiyor.
 • Kombi çalışıyor yanma olmuyor.
 • Kombi çalışıyor petekleri ısıtmıyor.
 • Sıcak su kullanım esnasında petekler ısınıyor.
 • Sıcak suyu açınca kombi çalışmıyor.
 • Sıcak suyu ısıtmıyor.
 • Yaz konumunda kombi çalışıyor petekleri ısıtıyor.
 • Hermetik kombilerde kombi çalışınca ses yapıyor.
 • Bacalı kombilerde kombi çalışınca ses yapıyor.
 • Kombi ayarladığımız sıcaklıkta durmuyor.
 • Kombi ısındıkça ses yapıyor.
 • Tesisattaki su ısındıkça kombinin basıncı artıyor.
 • Kombi çalışıyor çok kısa sürede ısısı yükseliyor.
 • Kombi çalışıyor kısa zamanda istenilen sıcaklığa ulaşıyor ve sonra çalışması duruyor.
 • Aşırı hararet yükselmesine bağlı arızalar.
 • Termostat ve elektronik arızaları.

kombi tamiri, kombi çalışmıyor, Kombinizin çalıştığını görüyorsunuz fakat buna rağmen eviniz ısınmıyor. Neden olabilir

Kombi Arızalarında Hangi Adımları İzlemeliyiz?

Kombi Çalışmıyorsa;

Kombiler elektrik gücü ile çalışan cihazlardır. Eğer kombiniz çalışmıyorsa kombi fişinin prize takılı olduğuna emin olmalısınız. Eğer fiş prize takılı ise kombinin sigortasının ve kombinize gaz veren valfin açık olup olmadığını kontrol etmek gerekir.

Kombiler, su basıncı seviyesinin az veya fazla olması nedeniyle kapanabilirler. Su basıncı için ideal değer  1,5 ile 2 bar’dır.

Kombi Çalışıyor ama Isıtmıyorsa;

Kombinizin çalıştığını görüyorsunuz fakat  buna rağmen eviniz  ısınmıyor. Neden olabilir? Bu durumda hemen termostat ayarının yeterli olup olmadığı kontrol etmelisiniz. Şayet ısı derecesi az ise yükseltebilirsiniz. Radyatörlerin giriş ve çıkış valflerinin kapalı olması da sıcak suyun tesisat içerisinde dolaşmasına ve cihazın ısıtma görevini yerine getirmesini engeller.

Sıcaklık ayarı yüksek, kalorifer peteklerinin vanalarını açtınız. Yine de ısınmıyorsa; dönüş hattındaki tıkanıklık ya da radyatörlerin veya boru hattının kirliliği olabilir. Böyle bir problem ile karşılaştığınızda peteklerin ve boru hattının temizlenmesi gerekebilir.  Bu da işe yaramaz ise kombinizde teknik bir sorun var demektir. Peteklerin, boru hattının temizlenmesi ve teknik arıza tespitinin yapılabilmesi için yetkili servislerden destek alabilirsiniz.

Kombi Çalışıyor, Ancak Musluklardan Sıcak Su Gelmiyorsa;

Petekler ısındığı halde musluklarınızdan sıcak su gelmiyorsa bunun farklı birkaç sebebi olabilir. Isınan su, musluğunuza ulaşmadan kalorifer sistemine dahil oluyor olabilir. Bu problemle çoğunlukla üç yollu vana arızalandığında karşılaşılır. Ayrıca kombinin sıcak su sağlayan parçalarında sıkınıt meydana geldiğinde musluktaki sıcak su akışı mutlaka etkilenir. Şayet kombi çalışıyor fakat sıcak su konusunda sorun yaşıyorsanız yetkili servisten yardım talep edebilirsiniz.

Kombiden Su Akıyorsa;

Bu tarz bir şikayetiniz var ise öncelikle kombinin üzerinde bulunan analog ya da dijital olabilen su basıncı göstergesine bakmalısınız. Basınç 2 bardan fazlaysa kombiniz, fazla suyu atmak amacıyla su kaçırıyor da olabilir. Bu sorunu kendiniz, su basıncını azaltarak çözebilirsiniz.
Genleşme tankı, su doldurma vanası gibi parçaların arızalanması da kombiden su akmasına neden olabilir. Bu durumda uzmanlara danışmalısınız. Eğer tesisatla ilgili bir sorun varsa tesisatçıdan yardım alıp sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Kombi Ateşleme Yapmıyorsa;

Bu sorun da sıklıkla görülen arızalardan biridir. Kombi ateşleme sorunu görüldüğünde teknik servisi aramadan önce kombide gaz olup olmadığını kontrol etmeli, yani gaz vanalarının açık olup olmadığından emin olmalısınız. Şayet bu konuda bir sorun yoksa kombinize reset atabilirsiniz. Reset atmak işe yaramıyorsa yetkili servisi aramalısınız.

Kombi Çalışırken Patlama Yapıyorsa;

Böyle bir problemle karşılaştığınızda vakit kaybetmeden yetkili servisi aramalı ve gerekli işlemlerin servis tarafından yapılmasını sağlamalısınız. Kombi patlamalı yanıyorsa bunun birçok farklı nedenleri olabilir.

UYARI: Kombi hem elektrik hem gaz enerjisi ile çalıştığından kesinlikle yetkisiz müdahalelerde bulunulmaması gerekir. Alanında uzman profesyonel teknik servis ekibinden yardım istemek en doğrusudur,aksi halde beklenmedik sonuçlar doğurabilir!

Firmamız olarak müşterilerimize her daim en kaliteli ve en titiz bir şekilde hizmet vermek bizim her zaman önceliğimizdir. Baymak, E.C.A, Demirdöküm, Airfel, Ariston, Vestel, Beko, Buderus, Bosh, Vaillant, Viessman, Alarko, Ferroli, Daikin, baykan vso. markalar ile birlikte birçok marka için servis hizmeti vermekteyiz. Kombi tamirinde gereken tüm bakım- onarım gibi tüm ihtiyaçlar alanında uzman profesyonel teknisyenlerimiz tarafından hızlı ve ekonomik şekilde gerçekleştirilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaş