Kombi Fanı Nedir?

KOMBİ FANI NEDİR?

Günümüzde iki çeşit kombi fanı kullanılmaktadır. Hermetik (sızdırmaz) ve bacalı sistem olarak bilinmektedir. Kombi fanları kombilerin en önemli parçalarından biridir ve arızalandığı takdirde kombiniz kesinlikle çalışmayacaktır. Bacalı kombilerde fan motoru bulunmamaktadır. Hermetik sistemde fan motoru dışarıdan aldığı havayı kombinin çalışması veya yakması için kullanarak açığa çıkan gazı dışarıya atma görevi görürler.

Fan arızaları genellikle voltajdaki yükselip alçalmalar sonucu oluşmakla birlikte birçok nedenden kaynaklanabilir. Bir diğer yaygın arıza rulman yataklarının deforme olmasıdır.

Fan arızaları genellikle voltajdaki yükselip alçalmalar sonucu oluşmakla birlikte birçok nedenden kaynaklanabilir. Bir diğer yaygın arıza rulman yataklarının deforme olmasıdır. Fan arızalandığı zaman ya hiç devreye girmez ya da aşırı gürültülü çalışabilir. Arıza durumunda kendiniz tamire kalkışmayın. Genellikle arızalar fanın yenisiyle değişimiyle sonuçlanır. Bunun nedeni tamir masrafıyla değişim masrafının genellikle aynı tutara denk gelmesidir.


Sosyal Medyada Paylaş