Cam Balkon Sistemleri

Cam balkon; evinizin balkonunu sıcak soğuk demeden dört mevsim kullanmanızı sağlayan sistemin adıdır. Bu sistemin geliştirilmesiyle beraber, inşaat firmaları ve mühendisleri iklim şartlarına bağlı kalmadan projelerinde balkonlara önem vermeye başlandı ve balkon pazarlamada önemli bir faktör haline geldi. Diğer taraftan ev sahibi olmak isteyenler de evin konumu ve iç dekorasyonun yanında balkonun genişliğini, güneş alıp almamasını satın almada etkili bir faktör olarak düşünmeye başladı.

Peyami Safa “Cumbadan Rumbaya” isimli eserinde, Osmanlı ev mimarisinin güzelliği olan, tarihi İstanbul ahşap evlerinin olmazsa olmazı, zemin katın üzerindeki birinci ya da müteakip katlarda dışa taşan kafesli oda bölmesi cumba¹ ile bir Avrupa kültürü rumbayı² kıyaslayarak eleştiriler getirmiştir. Gerçekten de günümüze kadar yeni yapıların çoğunda balkonlar üç tarafı açık yapılır ve binalarda birbirine yakın olarak inşa edildikleri için balkonda oturulmaz, kiler ya da ardiye gibi kullanılırdı. Peyami Safa hayata bakışı gereği, kültürümüzü yansıtan bir mimari özellik olan cumbaların gözden kaybolması ve diğer yandan modernleşiyoruz düşüncesiyle bizi biz yapan değerlerden uzaklaşıyor olmamızın verdiği hüzünle bu muhteşem romanı yazmıştır. Okumanızı tavsiye ederim.

Cam Balkon Sistemleri

Sanırım cam balkon sistemlerinin ortaya çıkmasıyla, bir nevi rumbadan cumbaya dönüş yaptık diyebiliriz. Zira bu sistemlerle beraber dört mevsim balkonunuzda vakit geçirirken, renkli camlar (füme, yeşil, mavi gibi) sayesinde ya da jaluzi ve stor perde sistemleri ile mahremiyetinizi korumuş oluyorsunuz. Hatta balkonunuz cam balkon sistemi ile bir seraya ya da bir kış bahçesine bile dönüşebilmektedir.
Cam Balkon Sistemleri

Cam balkon sistemleri tercih edilen cam genişliğine, cam adedine (tek camlı/çift camlı), yalıtım özelliğine, jaluzi ve stor perde sistemlerine uyumuna ve ray sistemlerine (sürme ve katlanabilir) göre isimlendirilmektedir. Isı camlı bir sistem tercih etmeniz durumunda yalıtım, diğer sistemlere göre 5 kat daha fazla olacak, yazın serin, kışında sıcak bir balkonda oturma keyfini yaşayabileceksiniz.  Aşağıda bu sistemlerin listesini görmektesiniz. Katlanır/sürme cam balkon yaptırmak istediğinizde iletişim kurduğunuz firma/ustaya yukarıda belirtilen özelliklerden hangilerini istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Cam balkon firması/ustası uygun olan cam balkon sistemini size tavsiye edecektir. Unutmayın ki tercih edilecek her bir özellik size maliyet olarak yansıyacaktır.

Vista Unico Sürme Cam Balkon Sistemleri

Vista Slider Sürme Cam Balkon Sistemleri

Bella Katlanabilir Cam Balkon Sistemleri

Fargo Katlanabilir Cam Balkon Sistemleri

Ecobella Katlanabilir Cam Balkon Sistemleri

Consensus  Katlanabilir Cam Balkon Sistemleri

Örnek 1:

Eco Bella Katlanır Cam Balkon Sistemleri, 3 farklı renk seçeneği ve manzaradan ödün vermeyen özelliğiyle tüm balkonlara uygulanabilir.

Eco Bella Katlanır Cam Balkon Sistemleri, evin salon ve odaları dışında yepyeni bir yaşam alanı sunuyor.

Genişlik               :   40 mm

Conta                   :   Fırça Conta

Conta Sayısı        :  İç - Dış / Tek - Çift

Kanat Araları        :  Alüminyum Fitil Profili

Cam Uygulamaları: 8 mm Temperli Tek Cam
Örnek 2:

Vista Unico Sürme Sistemi; sahip olduğu tutamak tasarımı, taşıma kapasitesi ve her zevke hitap eden renk seçenekleri ile kullanıcısına daha önce sunulmamış bir konfor sağlar.

Cam balkondan çok daha fazlasını vadeden Vista Unico Sürme Cam Balkon Sistemleri, evin salon ve odaları dışında bir oda oluşturarak kullanıcısına yepyeni bir yaşam alanı sunuyor.

Genişlik                      :           146,2 mm

Conta                          :           Fırça Conta

Conta Sayısı               :           İç - Dış / Çift Sıra

Kanat Araları               :           Alüminyum Kapak Profili

Cam Uygulamaları      :           30 mm temperli çift cam

Mekanizma                  :           45,2 mm tekerlekli tasarım 8 adet

Opsiyon                       :           Jaluzi uygulama imkanı

Cam Balkon Fiyat Hesabı

Cam balkon fiyatları, katlanabilir cam balkon fiyatları ve sürme cam balkon fiyatları tercih edilen sistem özelliklerine göre farklılık gösterecektir. Ancak hangi sistemi tercih ederseniz edin fiyatlandırma metrekare üzerinden yapılmaktadır. Cam balkon yaptırmak isteyenler için işe koyulmadan önce piyasadaki fiyatlara aşina olmaları için cam balkon fiyat hesabı yapan siteye erişmek için bize ulaşın.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

¹ Cumba:Eski evlerde, pencere hizasından sokağa doğru çıkıntısı olan kafesli bölüm

² Rumba:Afrika kökenli, Küba’dan Amerika’ya ve Avrupa’ya yayılan bir dans.


Sosyal Medyada Paylaş